THYAO 2014 yılı 9. Aylık finansalları özet inceleme ;

10.11.2014

Karşılaştırmaları geçen senenin aynı dönemi ile yapıyorum.

Satışlarda geçen seneye göre yaklaşık % 32 lik artık olmuş. 18,4 milyar tl lik satış söz konusu. Esas faaliyet kar’ı geçen seneye göre % 19 artmış olmasına rağmen Esas faaliyet kar marjı % 8 de kalmış ki bu oran geçen senenin yaklaşık % 0,09 gerisinde kalmış.

Ayrıca % 8 de kalan bir esas faaliyet kar marjının çok da makul olduğunu söyleyemiyorum. Keşke % 10 üstüne atabilseydi bu oranı…

FAVÖK kar’ı 2,8 milyar tl civarında gerçekleşmiş. Geçen seneye göre yaklaşık % 25 lık bir değişim mevcut. Ama EBİTTA marjı % 15,7 ile geçen yılın gerisinde kalmış.
Net kar marjı da % 8 civarında kalmış ki bu oran geçen senenin aynı dönemine göre bir yükselmeye işaret etse de makul görülen değerlerin altında.

Banka kredileri oranı 0,71 olarak gerçekleşmiş. Bu oran da bir hayli yüksek denilebilir. Bu oranı 0,30 civarında tutmak gerek.. ötesi sıkıntı. ama tabi malum yatırımlar için malum krediler mevcut iken bu oranı yakalamak çok zor…

Dönem içerisinde yakıt maliyeti (brend) 101 $ ortalama şeklinde olmuş. 

500 mio küsür kur farkının kar a olan etkisini dikkate alalım.

Değerler olarak geçen senin bir hayli üstünde ama oransal olarak geçen seneki aynı dönem ile ile neredeyse kafa kafaya bir bilanço görmüş olduk.

Pazarlama giderlerinde yılın ilk 6 ayına göre kısmen azalma olsa da 9 aylık değer hiç de azımsanmayacak değerde…

Tekrar ediyorum yakıt maliyeti ortalaması 101 $ dır. Son çeyrekte brend’in ortalaması 85 $ olduğunu düşünün ve hesabı buna göre yapın…

Vaktim dar’dı . kısa kısa bu kadar bakabildim. Detaylı bilanço incelemesini bir ara yapmaya çalışacağım.

sonuç olarak ; 9 aylıkta sermayesinden daha fazla kar yazmış olması itibariyle kağıda moral motivasyon elbette verecektir..
Daha önce belirtmiş olduğum , 1 milyara yakın kar 7,3x – 7,4x arası dengelenme 1,2 milyar üstü kar kağıdın yıl sonuna dek 8 lere temas etmesine katkı yapabilir demiştim..


hala aynı görüşteyim…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir