THYAO Gelir & Gider Analizleri…

19.11.2014

THYAO nun finansallarına gelir & gider olarak yansıyan para birim dağılımları ;  TL 13% gelir TL 26% gider, Euro 42% gelir EUR 13% gider,  USD 17% gelir USD 53% gider, Diğer 29% gelir Diğer 8% gider şeklindedir.  Dolayısıyla finansallara USD etkisi 36 , EUR etkisi de 29 diyebiliyoruz.

Bu durumda takip edilmesi gereken ensrümanlardan biri de EURUSD paritesidir. Paritenin çizdiği yol ve inişler çıkışlar THYAO kağıdının grafiğine bir hayli etki ediyor doğal olarak. Kağıt parite aşağı geldiğinde pozitif yukarı çıktığında ise negatif etkileniyor.

Yani bir başka deyişle USD EUR karşısında değer kazandıkça THYAO kağıdına yansıma pozitif oluyor ki USD nin gider kalemlerindeki payı % 53 olmasına rağmen.

Gerçi giderlerdeki USD payı % 53 ama bunun % 38 ‘i yakıt gideri. Yani Brent’in izlediği yol da çok önemli. Son 1 yıllık periyot’ta Brent ve Parite muazzam bir uyum içindeler ve bu durum THYAO ya pozitif yansımakta. Yani kurum hem paritenin düşmesinden hem de parite ile beraber Brent’in düşmesinden dolayı pozitif olarak faydalanıyor.

Petrol fiyatının aşağı gelmesi bilet fiyatlarını da muhtemelen etkileyecektir aşağı yönlü olarak. Kurum bilet fiyatları politikasında bir takım ayarlar yapıp makul değerlerden daha fazla indirimlerde yapabilir.

Bu durumda EUR bazında gelirler öngörülenden daha fazla azalabilir. O vakit imdada parite yetişir de durumu dengeler mi bilinmez.  Ama gerçek olan şu ki ; Parite & Brend korelasyonu mevcut şekilde devam ederse bilet fiyatlarında yapılacak anormal indirimler bile finansalları fazla etkilemez.

Mevcut durumda  yakıt maliyetlerindeki azalış nedeniyle bilet fiyatlarında indirim kaçınılmaz gibi gözüküyor.

Bu arada 2014 yılı 3. Çeyrek akaryakıt maliyet ortalamasının 101 USD olduğunu ve yılın son çeyreğinde de maliyetin ortalama 85 USD ye çekilmiş olmasının beklendiğini ve buna ek olarak da petrol fiyatlarında her % 1 lik oynamanın  maliyeti (+/-) olarak 45.000.000 USD etkilediğini bir kenara not edelim…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir