Forex’de Sistem Denemesi.

09.09.2015

Bir arkadaşım FX ‘de sistem geliştirmiş. Gerek demo gerekse gerçek hesap içinde sistemi uygulamış. Bir hayli başarılı sonuçlar aldığını belirtiyor. Elbette hiçbir sistemin kazanma garantisi yok ama göstergeleri, sinyalleri, grafikleri iyi okumak kazanmak için atılmış önemli bir adımdır diyoruz.

Sistemin detayını aşağıda sizinle paylaşıyorum.

Ama kesinlikle belirtmek isterim ki ; Asla Yatırım Tavsiyesi değildir. Eğer uygulayacaksanız öncelikle demo hesap içerisinde denemenizi tavsiye edilir. Gerçek hesapta uygulayacaksanız eğer kaldıracı minimumda tutmak en mantıklısı olabilir…

Sistem ;

Öncelikle sadece CCI göstergesi ve CCI ‘nin ağırlıklı ortalaması kullanılıyor.

Sinyal alınan grafikler günlük grafikler.

Müsaade istenen grafikler ise haftalık ve aylık grafikler.

CCI periyodu ve CCI ‘nin ağırlıklı ortalamasının periyodu her time frame için aynı değil. Grafiğin vadesi uzadıkça indikatörün periyodu düşürülüyor yani gösterge hızlandırılıyor. Bu nedenle 3 farklı grafik penceresini hazır tutmak gerekiyor…

Parametreler şöyle:

Günlük grafiklerde CCI 21 periyod typical price (hlc/3); CCI ‘nin ortalaması 34 periyod lineer ağırlıklı.

Haftalık grafiklerde CCI 13 periyod typical price (hlc/3); CCI ‘nin ortalaması 21 periyod lineer ağırlıklı.

Aylık grafikte CCI 8 periyod typical price (hlc/3); CCI ‘nin ortalaması 13 periyod lineer ağırlıklı.

Long pozisyon açmak için: alım için aylık grafikte CCI (8) hem kendi ortalamasının (13) üzerinde hem sıfırın üzerinde olmalı ve aynı zamanda haftalık grafikte CCI (13) hem kendi ortalamasının (21) üzerinde hem de +50’nin üstünde olmalı. Bu şartlar mevcutken günlük grafikte CCI (21) kendi ortalamasının (34) üstündeyse ve +100’ü yukarı kestiyse long pozisyon açılır. Günlük grafikte sinyal son 5 bar içinde alınmış olmalı.

Satım için (short pozisyon açmak için) ise yukarıdakilerin tam tersi kullanılır. Satım için aylık grafikte CCI (8) hem kendi ortalamasının (13) altında hem sıfırın altında olmalı ve aynı zamanda haftalık grafikte CCI (13) hem kendi ortalamasının (21) altında hem de -50’nin altında olmalı. bu şartlar mevcutken günlük grafikte CCI (21) kendi ortalamasının (34) altındaysa ve -100’ü aşağı kestiyse short pozisyon açılır. Günlük grafikte sinyal son 5 bar içinde alınmış olmalı.

Bu son 5 bar mevzusuna neden gerek oldu? : bazen günlükte CCI +/- 100’ü kesiyor ama haftalıkta henüz +/- 50 altında/üstünde olma durumu sağlanmamış ama sağlanmaya çok yakın oluyor.

Eğer günlükteki sinyali takiben 5 gün içinde haftalık grafikte istenen gerçekleşirse pozisyon açılabilir. Eğer 5 günü geçtiyse genelde geç kalınmış oluyor.

Pozisyon açmak için kriter ler sert. Çünkü, piyasa sert. Mutlaka aylık ve haftalıktaki hareket eğilimiyle aynı yönde pozisyon açmalı…

Peki pozisyonlar ne zaman kapatılacak?

Pozisyonlar sadece stop olduğunda kapanacak. İz süren stop kullanılıyor. İz süren stopu günlük grafikte atr(13) ile uygulanacak. Pozisyon açıldığı gün ilk stop koyuluyor. Bunun için long daysanız bir gün önceki barın minimumundan atr(13) değerini çıkartıyorsunuz. Short taysanız bir önceki barın maksimumuna atr(13) değerini ekleyin. Her gün stopu güncellemek için kontrol yapılmalı. Long daysanız her yeni en yüksek yapan barda aynı hesapla stopu güncelleyin. Shorttaysanız her yeni en düşük barda güncelleme yapın. Yeni en yüksek/en düşük gerçekleşmemişse stop değişmiyor. Yeni en yüksek/en düşük oldu ve stopu güncellediniz diyelim, güncel stop bir öncekinden daha kötüyse eskisi geçerli oluyor, değiştirmiyorsunuz. Yani longda stop sadece yukarıya güncellenirken shortta stop sadece aşağıya güncelleniyor.

Pozisyon açma ve kapatmayla ilgili kurallar böyle….

Peki risk ve portföy yönetimi? Kaldıraçlı piyasada muhafazakar davranmak lazım.

Öncelikle portföy hedeflemeleri kademeli;

500 dolar – 750 dolar – 1000 dolar;

sonra

1000 dolar – 1500 dolar – 2000 dolar;

sonra

2000 dolar – 3000 dolar – 4000 dolar

sonra

4000 dolar – 6000 dolar – 8000 dolar gibi ara duraklı %100 kazanç hedeflemeleri var.

1000 dolardan 2000 dolara giderken 1500 dolarda tüm pozisyonlarınızı kapatıp yeni sinyallere bakın. Terste kalırsanız ise 750 doları gördüğünüzde tüm pozisyonları kapatın ve yeni baştan pozisyonlar açın.

Peki ne kadar lık pozisyonlar açılmalı?

500 kaldıraç kullanılıyorsa her pozisyona sermaye/50000 düzeyinde olmalı. 1000 dolarla başlanıyorsa her pozisyon 0,02 lot olmalı. 20-25 farklı pozisyon açılabilir. Toplam marj ise sermayenizin %10’unu aşmamalı. 100 kaldıraç kullanıyorsanız ise o nispette değişiklik yapılabilir. Yukarıya gittikçe her pozisyon için büyüklükler de büyüyecek vs…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir