THYAO Dandik mi?…

09.02.2016

Bilindiği üzere citibank çok uzun bir süre fiyat hedefini 7,40 da tuttu. hatta öyle ki kağıt o süreçte 9,8x lere gitti akabinde oralardan 7 li seviyelere geldi. süreç aynen devam etti kağıt 10,50 ye kadar çıktı. sonrasında mevcut dönemdeki fiyatlara kadar bir çöküş…

Utanmasa 6 lı seviyelerden bile aşağı sarkacaktı.

Bu durumdan elbette THYAO nun dandik kağıt olduğu sonucu çıkmaz. Borsanın son bir kaç ayda ki çöküşünden nasibini almayan kaç tane kağıt var?

Patron kağıtları, likiditesi komik, derinliği olmayan, sığ bile denmeyecek yani eli yüzü düzgün olmayan kağıtları ayrı tutuyorum..

Şimdi burada bir çok kağıdın nerelerden nerelere çöktüğünü tek tek yazmanın gereği yok.

Forumda sıkça karşılaştığım mantık ile yani “kağıt 10,50 lerden 6 lara kadar düştü amaaan ne kadar dandik kağıt” mantığı ile yorumlayan kişilerin piyasa bilgisinden yetersizliğinden şüphe etmek gerek. Bu yorumcu arkadaşların belli ki ego tatmin hırsları ve kibirleri bünyelerini tamamen kaplamış.

Eğer bu mantık ile konuya bakılacaksa Borsa İstanbul’da Dandik olmayan kaç kağıt var? Olaya böyle bakılıyorsa girilecek tahta bulmak bir hayli zorlaşacak…

THYAO dandik bir kağıt değildir…

Sektöründe dünya liderliğine oynayan son 4 yıldır Avrupa’nın en iyi havayolu seçilen Dünyanın en geniş uçuş yelpazesine sahip bir kurumun borsada işlem gören tahtasına dandik denemez. Diyen de bu işlerden kesinlikle anlamıyordur.

Jeopolitik risk denen olgu öyle bir şey dir ki ne olursa olsun karşısında hiç bir şey duramaz. Bunun adı savaş sesidir. Eğer ülkenin etrafında savaş boruları ötüyorsa Ortadoğu iyice kızışmış ise, ülkenin en hassas noktası güney doğusu terör bataklığına iyice çekilmiş ise kaos ortamı her şeyi siler süpürür.

Mevcut durumda da olan bu dur. güzelim borsamızın içine ettiler Jeopolitik risk ayağına…

Konu’nun en başına Citi’nin revize mevzusuna geri döneyim.

Citi’nin çok uzun bir süre 7,40 hedef fiyatında kaldığını belirtmiştim. Bu kurum 2014 yılında hedef fiyatı 8,93 e ve ekim 2015 de de 10,50 yükseltti.

Yani kurum demek istiyor ki ; “bünyemdeki ey fonlar ve yatırımcılar, ben bu kağıdı önümüzdeki 1 yıl boyunca geçerli olacak şekilde 10,50 fiyata revize ettim. yani bu kağıt 1 yıl içerisinde 10,50 seviyesine gelebilir”

Mesela Norveç kraliyet ailesi bu tavsiye üzerine kağıda yatırım yapabilir değil mi? ki yapmışlığı da vardır.

Sadece Citibank’ mı? Doçebank’tan Barklays’a , Ubs ‘den Goldman Sachs’a kadar onlarca yabancı kurum THYAO nun hedef fiyatını 10 ile 13,50 arasına revize etmiş durumda.

Küresel piyasalara yön veren kurumlar bu işi bilmiyorlar mı?

Dandik kağıt THYAO ya hangi akla hizmet o kadar yüksek hedef fiyat verirsiniz?

Bu hedef fiyatların çoğu da aylar öncesinden hatta 1 yıl öncesinden verilmiştir.

Sonuçta Kaos’un hüküm sürdüğü bir zamandan geçiyoruz. ve bu süreçte Borsa İstanbul’un kağıtları çöküntüye uğramıştır. Mevzuya asla sadece thyao özelinde bakılamaz.

Elbette bu dönemlerde geçecek. Kaos sonsuza dek sürdürülemez.

Ortalık durulduğunda ve yatırım iştahı yeniden gelmeye başladığında hisse senetleri de yavaş yavaş (belki de hızlı hızlı) ederlerine ulaşacaklardır.

THYAO nun ederi elbette mevcut 6 lı ya da 7 li seviyeler değildir…

Hele F/K ya da PD/DD rakamlarına hiç değinmeyeceğim.

Evet o rakamlar mevcut durumda çok komik hale geldiler ama ortam kaos ortamı ise bu gibi değerlerin hiç bir önemi yoktur.

Son söz ; 1993 den beri piyasanın içindeyim, Eli yüzü düzgün kağıtlarda sabır edip bekleyip de zarar eden hiç görmedim. 6 ay da olsa 3 yıl da olsa eninde sonunda kağıt gelmesi gereken yere geliyor…

Zaman eğer sabır gösterme zamanı ise o sabır gösterilmeli. Bu saatten sonra kol bacak kesmenin faydası olmaz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir