Altın Rezervlerimiz…

11.02.2016

Antik çağlardan beri para olarak kullanılan altın artık ülkeler için ‘değer rezervi’.

Devletlerin parasının değeri ile altın rezervleri arasında sıkı bir bağ var. Yeraltından çıkarılması için çok insan çalıştı ve bu uğurda çok insan canını feda etti. Altını insanların gözünde bu kadar değerli kılan, bu madeni en çok tercih edilen takı haline getiren nedir? 

Uzmanlar değerli madenlerin günümüzde ölümcül kar objeleri haline getirildiğini söylüyor. Geçmişte demir, altın, inci, yakut ve mercan insan ruhu ve bedeninin tedavisi için kullanılırmış. Şimdilerde ise neredeyse tüm SPA merkezlerinde yeni moda olmaya başladı bu durum. İnsanların yeni kar mecraları yaratma sevdası sürüyor.

Yine uzmanlara göre altın ve diğer takılar, insanın doğuşu ve kendisini karşı cinse beğendirme güdüsünün keşfi kadar çok eski dönemden beri süs objesi olarak kullanılmış. 

Tarihçilere göre , altın ve gümüş paraları yaygın olarak kullanan en eski millet, Anadolu ve EGE havzasındaki Yunanlılar olmuş.
Osmanlılarda ilk paranın Osman bey zamanında basılmış olduğu kesinlik kazanmış olmasına rağmen Fatih Sultan Mehmet 1478’de 23 ayar ilk altın sikkeyi bastırmış. 

Günümüzde yeryüzünde günde 3 bin ton altın üretiliyor. En büyük altın üreticisi ülke ise Güney Afrika Cumhuriyeti. Üretimde üst sırada olan ülke acı sonla biten insan hikayelerinde de üst sırada. Madenlerde altın arayan çok sayıda Güney Afrika vatandaşı hayatını kaybetmiş. 
Bu arada; Birçok filme ve romana konu olan Nazi altınları efsanesi hala definecilerin hayallerini süslemeye devam ediyor. Hitler savaşı finanse edebilmek için işgal ettiği ülkelerin altın rezervlerine el koyup, bunları mal ve hizmet satın almak için kullanmış. 2. dünya savaşı bitince Nazi komutanlarının tonlarca altını sakladığına inanılıyor. 

Yine altın ile ilgili başka bir efsane Aztek altınları ile alakalı;
16. yy’da Tenoktitlan’ı yöneten kral Montezuma ,İspanyollarca esir edildi ve ölürken beddua etti. Hala bulunamayan Tenoktitlandaki Aztek altınlarının lanetli olduğuna inanılıyor.


Altın ile ilgili mini girişten sonra şimdi Reserve konusuna gelelim…

Türkiye, en büyük altın rezervine sahip ülkeler arasında bir sıra yükseldi ve 12.sıraya yerleşti. Böylelikle Türkiye, dünyanın en fazla altın rezervi sıralamasında Avrupa Merkez Bankası`nı geride bıraktı ve 12. sıraya çıktı. Türkiye 515,5 ton altın rezervi ile dünyanın en büyük altın rezervine sahip ülkeleri arasında bir sıra yükseldi.  Türkiye’nin rezervleri bir önceki dönemde 504,5 ton seviyesinde bulunuyordu.

Dünya Altın Konseyi (World Gold Council) tarafından açıklanan verilerine göre, 2015 yılı 4. çeyrek sonu itibariyle ABD 8.133,5 ton rezervle ilk sırada yer alırken, Almanya 3.381,0 ton ile ikinci sırada, IMF 2.814,0 ton ile üçüncü sırada bulunuyor.

WGC verilerine göre, en büyük altın rezervine sahip 40 ülke şu şekilde sıralanıyor ;

Dünya Altın Konseyi verilerine göre global altın talebi 2015 yılında büyük bir değişim göstermedi. Ancak Konsey’e göre arzda yaşanan düşük önümüzdeki dönemde piyasa için pozitif olabilir.

2015 yılında global altın talebi, 2014 yılındaki 4226,4 tondan 4212,2 tona geriledi. Ancak yılın 4. çeyreğinde altın talebinde güçlü artış yaşandı. 4. çeyrekte talep 2014’ün aynı dönemine göre yüzde 4 artarak 1117,7 ton olarak gerçekleşmişti. 

2015 yılında global olarak mücevher amaçlı altın talebi azaldı. Toplam altın talebinin yüze 60’ını oluşturan mücevher amaçlı altın talebi 2015 yılında, 2014 yılındaki 2480,8 tondan 2414,9 tona indi. 

Çin’de altın para için talep 4. çeyrekte yüzde 25 artarken, mücevher olarak altın talebi yüzde 3 gerileme göstererek 783,5 ton oldu. Hindistan’ın altın talebi ise yüzde 5 artarak 654,3 tona çıktı.

2015 yılında merkez bankalarının rezervleri için altın alımları ise 588,4 ton oldu. Merkez bankalarının altın alımı 2013 yılında 625,5 ton ile rekor kırmıştı. 

2015 yılında global altın arzı ise yüzde 4 azalarak 4258,3 tona indi. Maden olarak altın arzı yüzde 1 ile 2008 yılından bu yana görülen en düşük artışı yaşadı. Geri dönüşüm ile altın üretimi yüzde 7 azalarak son 8 yılın en düşük seviyesi olan 1092,8 tona indi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir