THYAO Durum Değerlendirmesi…

13.02.2016

Türkiye piyasalarından genel bir kaçış söz konusu. Bu durum sadece THYAO ya özel bir durum değil..

Orta doğunun kıyısında savaş tam tam ları çalınırken yabancı yatırımcı olsan kendini ana vatanına atmak varken neden gelişmekte olan (hatta ona gelişimini henüz tamamlayamamış ülke diyelim) bir orta doğu ülkesinde durarak riske atasın ki?..

Üstelik bu ülke kırılgan 5 li denilen gurubun en kırılganı ise…

Yabancı doğal olarak makul gördüğü overali tutarak gerisini daha güvenli mekanlara naklediyor.

Bu çok doğal ve olması gereken bir durum…

Daha önce çok da defa da belirtiğim gibi memleketin etrafındaki jeopolitik durumlar durulmadan borsadan bir cacık beklenmesin…

Temettü olayına gelince ;

Evet kurum eşek yüküyle kar’lar açıklıyor ama bunlar kafa karışıklığı yapmasın. Bu kar lar konsolide.

Temettü ise vergi finansallarında oluşan kar’lara göre hesaplanır planlanır. Thy nin vergi finansallarında “geçmiş yıllar zararları” diye bir kalem mevcut ve bu kalem en son cari dönem olan şubat 2015 de eksideydi.

Dolayısıyla bu kalem artı olmadan temettü vermesi fiziki olarak imkansız

Ha eşek yüküyle konsolide kar’ı var madem neden bedelsiz bölünmüyor diye sorulacak olursa o da bence bu sene içerisinde bayaa bir ihtimal dahilinde. Zaten kayıtlı sermaye tavanını 5 milyona kadar yükselttiler (mevcut ödenmiş sermaye 1.380 mio) dolayısıyla önünde bedelsiz bölünme için sağlam bir alan mevcut…

Temettü olayının çözümüne bir kaç gün kaldı. Vergi finansallarının son ödeme günü haftaya çarşamba. Kurum muhtemelen pazartesi günü finansalı yayınlar. İşte orada anlayacağız vergi dairesi kar ını. Mevcutta malum kalem 140 mio civarı eksideydi. En az 300 mio civarı bir vergi dairesi kar ı demek sembolikte olsa temettü ufukta demektir.

Bizim forumdan bir arkadaş thyao yönetimine mevcut durumlarla ilgili bir mail yazmış. Kendisine beklenmedik şekilde yanıt vermişler. Verilen yanıt çok net bir şekilde durumu özetliyor aslında…

—————————————-

Gelen yanıt aynen şu şekilde ;  

“Sayın Arif Bey,

Öncelikle Türk Hava Yolları’na duyduğunuz güven için teşekkür eder, hisse fiyatındaki gerilemenin bizi de sizin kadar üzdüğünü belirtmek isteriz.

Ancak son birkaç aydır yaşanan bu düşüşün Ortaklığımızın operasyonel veya finansal performansıyla hiçbir ilgisi bulunmadığını, tamamen global ekonomik konjonktür ve yakın coğrafyamızda yaşanan jeopolitik risklerden kaynaklandığını söyleyebiliriz. Dünya genelinde küresel fonların Türkiye’nin de aralarında bulunduğu gelişmekte olan ülkelerden çıktığı bir dönem yaşıyoruz. Türk Hava Yolları hisse fiyatının endeksten daha negatif etkileniyor olmasının başlıca iki sebebi var:

Birincisi Borsa İstanbul’un en likit hisselerinden biri olduğu için, endekse yatırım yapan tüm yabancı yatırımcıların elinde bulunan ve en kolay satılabilen bir hisse olması,

İkinci sebebi ise havayolu şirketlerinin jeopolitik gelişmelerden, oluşabilecek terör ve güvenlik problemlerinden en çok etkilenecek şirketler olduğu düşüncesi, yani risk algısının yüksek olması

Diğer taraftan, Türk Ticaret Kanunu ve Sermaye Piyasası Kanunu’na göre temettü verilmesi ancak Vergi Usül Kanunu’na göre hazırlanan mali tablolarda dağıtılabilir kar bulunması halinde mümkündür. Aynı şekilde hisse geri alımı da SPK mevzuatı gereği  Genel Kurul yetkilendirmesi ile mümkün. Yasal kısıtlamalar nedeniyle malesef temettü veremiyor ve hisse geri alımı yapamıyoruz.

Türk Hava Yolları yönetimi olarak operasyonel ya da finansal performansımızda herhangi bir problem olmadığını her mecrada, çok yoğun iletişim faaliyetleri ile anlatıyoruz. Markamıza yatırım yapmaya devam ediyor, güvenlik riski algısını bertaraf etmek için ülkemizin tanıtımına da elimizden gelen  desteği veriyoruz. Türk Hava Yolları hissesini takip eden yerli yabancı tüm analistler de Ortaklığımızın rekabetçi yapısını ve güçlü finansallarını öne çıkarmakta ve “AL” tavsiyelerini korumaktadır. Hem Ortaklığımız piyasa değerinin hem de ülkemiz sermaye piyasalarının orta/uzun vadede hak ettiği değere mutlaka ulaşacağına inanıyor bunun için sürekli çalışıyoruz.  Siz hissedarlarımızın da bize güvenmeye devam etmesini temenni ederiz.

Bilgi paylaşımında şeffaflık ve eşitlik ilkelerinden asla ödün vermediğimizi bilmenizi isteriz. Ortaklığımız ile ilgili en güncel halka açıklanmış bilgi ve gelişmelere investor.turkishairlines.com adresinden ulaşabilir, varsa sorularınız bize ir@thy.com adresinden iletebilirsiniz.”

Saygılarımızla,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir