THYAO 2015 VUK Finansalları Analiz…

17.02.2016

Kıyaslama ve Yorumu 2015 yılı VUK ‘a göre hazırlanan Vergi Dairesi finansalları ve UFRS ‘ye göre hazırlanmış son 4 çeyrek tablolarındaki rakamlara göre yapıyorum.

2015 yılı içerisindeki Toplam hasılat 27.533 mio TL olarak gerçekleşti. Bu rakam geçen yıla göre yaklaşık % 15 civarında bir artış söz konusu brüt satışlarda.  Öte yandan yılın son çeyreğinde yapılan brüt 5.940 mio TL hasılat bir önceki çeyreğe göre neredeyse yarı yarıya bir azalmayı gösteriyor.

Ama bu kabul edilebilir bir durum. Sonuçta THYAO nun son çeyrekleri genelde düşük sezondur. Geçen senenin aynı dönemine göre kıyaslandığında Brüt kar’da yaklaşık olarak 100 mio TL lik bir artış söz konusu.

Genel Yönetim Giderleri 2014 yılına göre kısmen daha uygun olmasına rağmen Pazarlama ve Satış giderlerinde bir hayli artış var. Bu artış geçen seneye göre neredeyse % 25 civarında. Tabi haliyle 2014 sonunda Esas faaliyet karı 1.360 mio TL iken 2015 sonunda 804 mio TL ye düşmüş.

Sektöründe dünya liderliğine oynayan ve dünyanın en çok uçuş bölgesine sahip havayolu olması itibariyle elbette reklam vs gibi giderleri olacak ama bu kaleme gömülen para 2015 yılı için bana biraz fazla geldi.

2015 yılında hatırı sayılır bir faiz geliri elde etmiş ama artık Hedge mekanizmasında nasıl bir strateji izlendiyse ya da mevcut döviz nakitleri dönüşümleri nasıl hesaplandıysa kambiyo vs zararları yaklaşık 570 mio TL olarak gerçeklemiş.

Yabancı para çevrimlerine ya da döviz riskinden korunmak için yapılan Hedge işlemlerinin detaylarına şimdilik hakim değiliz, artık mart-nisanda çıkacak konsolide bilanço’nun dip notlarında detaylarını görebileceğiz.

Finansman Giderleri son çeyreğe göre yaklaşık % 10 artış göstermiş ama  asıl kötü olan bu kalem 2014 yılına göre neredeyse iki ye katlanmış.

Şirket devamlı yatırım içerisinde haliyle K.V. ve Uzun vadeli borçlanmaların faiz yükü elbette olacak dolayısıyla 800 mio TL lik Finansman Giderini bir yere kadar anlayabiliriz.

Ama Kambiyo ve Finansman Giderlerindeki rakamlar oluşan Esas Faaliyet Kar’ını olduğu gibi süpürmüş ve dip de Vergi Dairesi Finansalını 2015 sonu itibariyle 410 mio TL eksiye döndürmüştür.

Ancak şunu da belirtmek isterim ; VUK’a göre hazırlanan tablolar ile UFRS tabloları arasında ciddi hesaplama farkları vardır. Bu durum için tek bir örnek vereyim.

mesela ; şirket bir sözleşme yaptı 3 yıl boyunca 100 tl kazanacak bu sözleşme için. Her yıl için 33 tl tahsilat olacak. Vuk tablolarına yıl sonunda ilk yılın tahsilatı dahil olurken Konsolide bilançoda 3 yılın geliri tek kalem yazılıyor. Buna benzer pek çok hesaplama farkları vardır her ikisi arasında. Ne yapalım mevzuatımız böyle. Konu eleştiriye açık…

Dolayısıyla VUK’ da zarar gözükürken Konsolide bilanço da dip rakam kar olabilir.

Bilanço’nun USD bazlı hazırlandığını da belirteyim. Borçların büyük kısmının usd ve yen gelirlerinin de önemli bir kısmı eur olduğundan dolayı 2015 yılı son çeyrekteki parite etkisiyle de kısmen bir kur farkı zararı yazmasını ben şahsen bekliyorum. Ayrıca hatırı sayılır bir döviz açık pozisyonu olan bir kurum olduğunu da belirteyim.

Sonuç olarak ; azalan esas faaliyet kar’ındaki ciddi azalma, kur farkları, ikiye katlanan finansman giderleri vs derken ben şirketin konsolide bilanço da 2015 yılı son çeyreği azımsanmayacak bir zarar yazmasını (tahminim 850 mio TL civarı) ve 2015 yıl sonu itibariyle de dip de 1.500 mio TL civarı bir kar ile yılı kapatmasını bekliyor ve tahmin ediyorum. Dolayısıyla 2015 yılı 3.çeyrek de oluşan harikulade kar ın son çeyrekte bir hayli eriyeceğini düşünüyorum.

Ama üstünde basa basa belirtiyorum ; şirketin faaliyetlerinden oluşan rakamlar aşağıda yukarı belli. Esas belirleyici olacak olan kur zarar/karları olacaktır.  

Diğer iştiraklerinde konsolideye etkisi olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir