Sahta Parayı Ayırt Etmek…

25.03.2016

Günümüzde baskı ve renkli fotokopi cihazı teknolojisinin gelişmesiyle sahte banknot basımı hızla artmaktadır. Vatandaşları ve esnafı mağdur eden sahte para dolandırıcılığı, Merkez Bankasının 2009 yılında bastığı yeni banknotlarla, bir nebze olsun engellenmeye çalışılmıştır.

Merkez Bankası’nın 2009 yılında dolaşıma sunduğu yeni banknotlarda 12 adet güvenlik tedbiri bulunuyor. Bu gelişmiş güvenlik önlemleri ile siz de cebinizdeki paranın sahte olup olmadığını anlayabilir ve kendi önleminizi alabilirsiniz.

Merkez Bankası’nın yaptığı açıklamada, halkın Türk Lirası banknotlarında, üzerindeki kabartma baskı, gizli görüntü, renk değiştiren şerit, holografik şerit folyo, emniyet şeridi gibi gözle görünecek detaylara dikkat edilmesi istendi.

Banknotlardaki Güvenlik Önlemleri

Holografik Şerit Folyo: Banknotun sağ kenarında bulunan bu şerit, banknotun tasarımına göre çeşitli motifler barındırır. Parlaktır ve ışıkta farklı desenleri ortaya çıkar. En önemli özelliği ise düz bakıldığında banknotun değeri yazarken, biraz alttan bakınca aynı kısımda “TL” ibaresinin yer almasıdır.

Emniyet Şeridi: Banknotun tam ortasında bulunan bu şerit ışığa tutulduğunda önden ve arkadan kesintisiz olarak gözükür. Şerit üzerinde banknotun değeri yazar.

Gizli Görüntü: Bu güvenlik tedbirinde ise banknotun ön sağ köşesinde, Atatürk portresinin altında yedigen bir şekil yer alır. Bu şekle biraz alttan bakıldığı zaman banknotun değeri gözükür. Düz bakıldığında ise bu değer tam olarak gözükmez.

Filigran: Sahte parayı anlamanın bir diğer yolu ise parayı ışığa tutmaktır. Parayı ışığa tuttuğunuz zaman önden sol, arkadan sağ köşede küçük bir Atatürk portresi ve kupür değeri gözükür. Sahte parayı anlamaya çalışırken sıkça uygulanan bu yöntem tek başına yeterli olmamakla birlikte size verdiğimiz güvenlik tedbirlerinden en az 3 tanesini uygulamanız, sahte parayı anlamanızda yardımcı olacaktır.

Bütünleşik Görüntü: Banknotunuzun ön sol üst köşesinde yer alan eksik şekilde yazılmış banknot değerini ışığa tuttuğunuz zaman arkadaki şekille birleşmeli ve banknot değerini tam olarak göstermelidir.

Kabartma Baskı: Banknotunuzun ön yüzünde çeşitli yerlerde dokunulduğu zaman hissedilen çeşitli baskılar bulunmaktadır. Şunu da bilmek gerekir ki gelişen teknoloji ile bu kabartmaları yapma çok da zor değildir. Bu yüzden bu husus güvenlik konusunda asıl unsur değildir. Bunun yanı sıra eskimiş, aşınmış paralarda bu kabartmalar zamanla işlevini kaybedebilir. Bu yüzden sahte para tespitinde sadece bu hususla karar vermeyin.

Mikro Yazı: Banknotun ön yüzünde sağ tarafta bulunan parlak ay yıldız işaretinin altında mikro yazı şeklinde kupür değeri ve dikdörtgen şeklin alt ve üst tarafında “TCMB” ibaresi yer alır.

Banknotlar Arası Boyut Farkı: Merkez Bankası’nın bastığı farklı değerdeki 6 banknotunda boyutu farklıdır. Banknotların uzun kenarında 6 mm, kısa kenarında ise 4 mm fark bulunmaktadır.

Renklendirilmiş Kağıt: Banknotlar beyaz kağıda değil, hakim rengin tonlarında açık renk bir kağıda basılmıştır.

Sahte Parayı Anlamanın Yolları

Eğer sahte para çetesi yukarıdaki tüm güvenlik önlemlerini bir şekilde aşmayı başardıysa, devreye daha profesyonel sahte para anlama yöntemleri girer. İşte sahte para anlamanın yolları;

Seri ve Sıra Numaraları: Banknot ultraviyole ışığa tutulduğunda seri ve sıra numaraları kırmızı ise canlı ve parlak bir kırmızı, siyah ise sarımsı, yeşil bir parlaklık ile gözükür.

Kılcal Lifler: Normalde gözle görülmeyen bu lifler, UV ışığının altında mavi ve kırmızı renkte parlaklık verir.

Banknot Kağıdı: Sahte olmayan gerçek bir banknot UV ışığının altında parlama yapmaz.

Floresan Etkili Mürekkep: Atatürk portresi üzerinde Banknot değeri ve “TL” ibaresi belirerek kırmızı renkte parlar. Aynı zamanda emniyet şeridinde de kırmızı renkte parlaklık gözükür.

Bunların yanı sıra Merkez Bankasının bastığı banknotlarda görme engellilerde utulmamış olup, ön sol üst tarafta Braille alfabesiyle yazılmış banknot değerleri bulunmaktadır.

Sahte Para Sorgulamak isterseniz http://www3.tcmb.gov.tr/sbss/sorgu.php linkine tıklayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir