KRDMD Teknik Genel Değerlendirme…

23.04.2016

KRDMD tahtasına şubat ayı içerisinde girdiğimde kağıt 1 tl nin de altına düşmek üzereydi. Kağıdın ne olursa olsun bu seviyeleri hak etmediğini ısrarla belirmiştim sık sık. Tabi yatırımcısı olunca haliyle teknik ve temel anlamda devamlı içli dışlı olmak gerekiyor kağıt ile.

Şubattan beri birkaç kez teknik analizlerini gerek sitede gerekse forumda paylaştım. Ve temas ettiğim üstüne basa basa vurguladığım seviyeler vardı (web sitemdeki “teknik analizler” sayfasında bu grafiklere şuan ulaşabilirsiniz).

Sırasıyla 1,15 – 1,35 ve 1,57 idi bu seviyeler. Kağıt neredeyse 1 in altına düşmüşken bu seviyeleri telaffuz etmek elbette bir hayli iddialı. Ama tabi iş firmaya inanmakta bitiyor. Ama açıkçası itiraf  edeyim ki ben 1,57 öngörümün 60 gün içerisinde değil de 3-4 ay arası bir vade içinde olabileceğini düşünmüştüm. Bu seviyenin tahminimden daha kısa bir vadede görülmesi enteresan oldu.

Bu girişten sonra başlıklar halinde hemen teknik anlamda neler olabileceğinden bahsetmek istiyorum.

Aşağıdaki grafikte de detaylarını verdiğim üzere beyaz çizgiler ile gösterdiğim hat’ta tahtaya dip den itibaren yaklaşık olarak % 60 yükseliş katan bir trend oluşumu vardır. Bu kanalın aşağıdaki temas noktası 1,60 seviyesidir. Mevcut seviyeler itibariyle bu kanalın dışına çıkmış durumda. Ama trend içinde ara sıra kanal dışına sarkmalar ve taşmalar olması normaldir. Ama bir an evvel kanalın içine dönmezse yükselen trend sona erebilir. Zaten  bununla ilgili ip uçlarını ADX den alabileceğiz.

ADX mevcut durum itibariyle bir trendin var olduğunu belirtiyor ama acilen yeniden kanala dönülmesi gerektiğini de söylüyor. Ayrıca ADX ile bire bir uyumlu olması gereken D+/D- göstergesi de mevcut durum itibariyle ADX ile bir hayli uyumlu. Ama aynen ADX gibi D+/D- göstergesi de kendi içinde makasın daralması sebebiyle kanal içine bir an evvel dönülmesi gerektiğini söylüyor.

Eğer kanal içine (yani 1,60 seviyesi üstüne) geçilemez ise ne olur?

Kanal dışına çıktığı son 3 gün içinde 1,49 – 1,50 bölgesinden çok güzel destekler buldu. Bu seviyeler altına sarkmayı bile denedi ama seans içlerinde toparlanıp destek seviyelerinde ya da üstünde kapatmayı başardı.

Bu bölge kısa vadeli çok önemli destek konumunda. Eğer bu seviyelerde sert baskı oluşursa aşağıda 1,43 seviyesinden kuvvetli destek bulması beklenebilir.  Bollinger orta bandının üstünde tutunma çabası görülebilir kağıtta. Bu da  zaten 1,50 de ya da üstünde kalma çabası demek olacaktır.

Bu arada CCI son birkaç işlem gününde oluşan hareketlerle sıfıra geldi dayandı. Yani bir bakıma soğumuş oldu. İyi e oldu aslında. Aşırı alım bölgesinde bir hayli stress yüklemişti boşaltım bence gayet yerinde olmuş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir