KRDMD Takaslar…

KRDMD kağıdı 17.02.2016 da 0,94 dip seviyesine temas ettiğinde tahtanın büyük oyuncuları olan citibank ve deutsche bank ın da tahtadaki toplam overalleri dip seviyelere inmişti. Nisan 2016 kağıt 1,63 seviyesini görüp son zamanların en yüksek seviyesine temas etmiş olduğunda bu iki bankanın toplam overalleri de neredeyse tavan yapmıştı. Aşağıdaki grafiğin üstünde toplam overal rakamlarını belirttim.

Bu çıkış sürecinde yabancı tahtaya sağlam giriş yapmıştı.

Nisan dan itibaren kasım ayına dek oluşan çöküş sürecinde de bu iki banka çıkış sürecinde topladıkları lot ların neredeyse tamamını geri verdiler.

Hem de büyük zararlara katlanarak…

Gelinen nokta da toplam overaline göre oranlama yapıldığında şubat 2016 overalinde dip 0,94 ile kasım 2016 overalinde dip 1,12 ile oluşmuş durumdadır. Yani aslında bir nevii mevcut 1,1X seviyeleri için KRDMD kağıdının dip seviyeleri denilebilir.

Eğer yabancı daha da fazla zararına satış yapmak istemez ise mevcut seviyelerin dip çalışması olarak korunacağı anlamı çıkartmak yanlış bir yaklaşım olmaz.

Şu aşamada sorulacak soru nedir?

Eğer tahtada 1,1X seviyeleri dip için uygun seviyeler olarak görüldü ise ve bu durum citibank & deutsche bank toplam overalleri ile  de teyit edildi ise o durumda şubat-nisan 2016 nın bir dejavusu için hazırlık aşamasında olabilir miyiz?

Soru bu dur?…

Bu dejavu yu destekleyebilecek kapasitede durumlar mevcut aslında. Mesela iran ile yapılan petrol & ray takasında kardemir’in İran’a ray temin edecek olması (ki ilk parti ürünlerin İran’a transfer edildiğini biliyoruz). Bu anlaşmanın 84 milyon Eur luk bir hacmi olduğu belirtilmekte. Ayrıca aralık 2016 içerisinde temeli atılması planlanan Filyos limanı. Ki bu limanın’ın kardemir için ne kadar önemli olduğunu anlatmaya gerek bile duymuyorum…

Dezavantajlar neler?

Mesela kötü yönetim.. hatta son derece kötü bir yönetime sahip kardemir. Ve Çin kaynaklı durumlar nedeniyle sıkıntılar yaşayan demir çelik sektörü. Bu konuda devlet ne yapar bilinmez ama ivedilikle kota ya benzeri hamleler gelmeli…

Ve tabi birkaç dönemdir bir türlü düzelmeyen finansal tablolar… VUK finansalları 2016 sonu itibariyle zarar çıkacak gibi gözüküyor. Temettü konusunda bir sıkıntı yatırımcıyı beklemekte. Konsolide tablolarda çeşitli makyajlarla yılı kar ederek kapatabilir ama VUK finansallarında zarar yazarsa hoş olmaz. Son çeyrek de oluşacak faaliyetler 3.çeyrek sonundaki 70 milyon küsür VUK finansal zararını eritir mi onu bilmiyoruz. Bekleyip göreceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir