KRDMD, Dip’ten Çıkış Süreci Takas Analizi…

15.05.2016

KRDMD, Dip’ten Çıkış Süreci Takas Analizi…

KRDMD tahtası en son 17 şubat da yerin dibine yani 0,96 ya geldiğinde tahtanın en önemli aktörü citibank’ın tahtadaki toplam overali de 45 milyon lot’a kadar inmişti.

Yerin dibine bu sert çakıştan sonra çelik sektörüne geneline 2016 yılı için olumlu beklentiler piyasayı sarmaya başlayınca tahta 2 ay gibi çok kısa sürece neredeyse % 65 primlenerek 14 nisan itibariyle 1,63 seviyesine kadar ulaştı.

Bu iki aylık süreçte citibank overali yaklaşık % 125 artarak 113 milyon lot’a kadar yükseldi. Yani yaklaşık 68 milyon lot luk bir artış söz konusu.
Bu dönemde tahtanın bir diğer yabancısı Deutschbank ın toplam overali ise 54 milyon lot’dan 98 milyon lot’a kadar yükseldi.
Kağıdın 2016 ilk çeyrek finansalları pek hoş gelmeyince ve tabi sektöre yönelik bir takım endişeler de su yüzüne çıkınca sindirme sürecini tamamlayamadan haldır huldur 1,20 ye kadar boşaldı.
14 nisan’dan bu yana ise overallerdeki değişiklik ilginç.

Boşalma sürecince citibank aldığı toplam 68 milyon lot un sadece 12 milyon lot unu geri vermiş. Yani gerisi olduğu gibi duruyor.

Yada olaya şöyle bakabiliriz ; süreçte satılan bu 12 milyon lot belki de şubat nisan döneminde olmayan değilde daha eskiden açılmış ve vadesini doldurmuş yabancı fon tarafından satılmış ise o halde citibank için şuan çok sağlam maliyetli diyebiliriz.
yani mesela şuan citibank ın tahtadaki ortalama maliyeti 1,3x lar seviyesindedir.
Yabancı girdiği pozisyondan zararla ayrılmayacağına göre bu kağıdı da buralarda da bırakmaz gibi geliyor bana. Belki yakın bir vadede olmayabilir, hatta baya uzun bir süre de bekletebilir. (yabancının minimum vadesinin 18 ay – 24 ay arası olduğunu düşünüyorum)

İki katı kar etmeden bırakmaz. bırakamaz…

Bu arada bu yükseliş sürecinde overaline 44 milyon lot katan Deutschbank boşalma sürecinde 22 milyon lot unu geri vermiş. Yani yarısını geri vermiş gibi.
Ama demin Citibank için değindiğim durum Deutschbank için de geçerli olabilir. yani mesela satılan bu 22 milyon lot belkide eski maliyetlerden vadesi dolmuş ve çıkış yapmış yabancı da olabilir.
Sonuçta bu iki yabancı 17 şubattan bu zamana dek toplamda 112 milyon lot alıyorlar ve bu süreçte bu iki yabancı dan çıkan toplam lot ise sadece 34 milyon lot.

Hesap ortada…

Eğer şu saatte Citibank satmaya başlarsa kesin zararına satar. keza Deutschbank da öyle…
Ve bunu yapmalarına müşterileri izin vermez bence.
Yani şöyle ki ; bu iki kurumun içinde sayısız fon ve bu fonların iş yaptığı yığınla müşterisi var. Mesela sen Fransalı bir müşterine Goldman sachs olarak 1,55 den KRDMD aldır, Türkiyede saklama lisansın olmasın onu citibank’a virmanla. Sonra bu lotları zararına yine Citibank aracılığı ile sat. Bu durumu bir yatırım fonu olak Fransız müşterine nasıl anlatacaksın?
Bu işler kolay işler değil…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir