Kuşatma, İsyan ; Eşikteki Türkiye (Bölüm 4)

26* Türkiye’nin Kavalalı’sı Kürt sorunu demiştik. Oradan devam edelim. Mevcut durumda batı akp’yi sorunlu iktidar olarak görüyor ve kurtulmak istiyor. Bunun için Türkiye’yi yormaktan çekinmiyor. İşte meselenin o kısmı bizi alakadar ediyor. 17 Aralık Türkiye’yi yormadan Erdoğan’dan kurtulma girişimiydi. Haklıydı veya haksızdı, batı için önemsiz. İşe yaramayınca cephe Türkiye toplumunu içine alacak biçimde genişledi. Erdoğan’a dış basında yapılan hakaretin haddi hesabı yok. İtibarı sıfırlanmış durumda. Ama yetmiyor. Bu nedenle Türkiye’nin de istikrarsızlaşması gerekiyor.

27* Ekonomi kısmen hırpalanıyor, Türk ordusu üç yandan kuşatılmış vaziyette, bürokrasi ve yargıdaki problemler bitmiyor. Ama buna rağmen ordu, Suriye’ye girip terörle mücadele edebiliyor. pkk operasyonları olağan hızıyla sürüyor. pkk operasyonları ve Fırat kalkanı planı, bir huruç hareketidir. Huruç, kuşatılan ordunun kuşatma güçlerine karşı yaptığı ani saldırıdır. Türkiye, pkk’yı ve Suriye sorununu çözerek yüklerinden kurtulmak istiyor. Aksi halde daha çok bomba, daha çok şehit ve daha çok istikrarsızlık Türkiye’yi saracak.

28* Mevzunun bam teline geliyoruz. Vites nasıl artar? Vites Kavalalı’yla artar. Yani isyanla… O yüzden yeni Kavalalı peydahlanmadan önce, Türkiye’ye “vaka-i hayriyye”yi yaşattılar. Alan Makovsky bunu ifade ediyor. Yeniçeri 15 Yemmuz’la imha edildi, sıra Kavalalı’da demeye getiriyor. Türk ordusu da huruç hareketiyle Suriye’ye giriyor ve ölmediğini gösteriyor. Kim haklı, onu Kavalalı isyanıyla göreceğiz.

29* Önceki yazıda ekim söylentisinden bahsettim. Söylentilere göre ekimde ciddi sıkıntılar doğacak. belki yeni bir darbe yahut kaos… İç savaş diyen de var… Herkes ekim diyor, ben Kavalalı diyorum. onların ekim dediği, kaos dediği, güneydoğu isyanından başka bir şey değil. darbe gecesi Türkiye toplumunun memleketini koruduğunu görenler, memleketi koruyan toplumu hedef almak istiyor. Hedef Erdoğan değil, hedef akp değil, hedef parti değil, hedef çıkarlar, para, siyaset, kadrolaşma değil. Hedef Nizip’te Kavalalı nın 50 bin kişilik Türk ordusunu, Osmanlının 40 bin kişilik Türk ordusuna vurmaktır. Mesele, toplum birbirini vuracak mı, yoksa oyunu bozacak mı meselesidir.

30* Kürt toplumunu hedef alan bir çok eylem, suikast ve devamında halkı yönetim aleyhine sokağa döken bir provokasyon… Ardından İstanbul, İzmir ve Ankara gibi bölgelerde Kürtlerin yaşadığı mahalle ve semtlere toplu saldırı, kripto Fetöcülerin kaçırdığı bir kaç F16 uçağının güneydoğu şehirlerini gelişigüzel bombalaması ve uluslararası basında Türkiye’nin Kürt halkını katlettiği yönünde çıkan haberler… Aklınıza hangisi geliyorsa…

31* Güneydoğuda patlak veren hadise üzerine Fırat kalkanı operasyonunu iptal edilerek ordunun güneydoğuyu abluka altına alması ve Suriye’de ypg’nin hızlı ilerleyişi… Akabinde pkk ile birlikte ypg’nin Türk ordusuna yönelik ağır silahlarla saldırıları… Tahrik edilen Türk ordusunun orantısız eylemleri ve Türkiye’nin yeniden uluslararası camiada katliamcı konumuna düşmesi… Sokağa dökülen Kürt halkının yanına teröristlerin sızması ve deyim yerinde cinnet haliyle göstericilerin bertaraf edilmesi için orantısız müdahaleler… Hdp’li yöneticilerin “katil devleti durdurun” mesajları ile birleşmiş milletlerin toplanıp sorunu çözmek için çaba göstermesi… İngiliz hükümetinin “Kavalalı meselesini biz olmadan çözmeyin” notası gibi, güneydoğu isyanı için uluslararası müdahale çağrısı…

32* Sadece bölgesel isyan değil, aynı zamanda siyasi Suikastler, her gün şehirlerin karışması ve saldırılar… Kürtler katlediliyor diye Türkleri hedef alan intikam eylemleri, toplumun bölünmesi ve çatışma pozisyonuna geçmesi… Neticesinde tam bir iç savaş ortamı ve hükümetin iş yapamaz hale gelmesi… Korkak olan yöneticilerin ülke dışına kaçması, Uluslararası mahkemeler, yargılar… ve tabi ki, bölünme… Sadece güneydoğuda değil, Kıbrıs’ta da… On bin İngiliz piyadesinin Kıbrıs bölgesinde mevzilendiği ve darbe günü İstanbul’a çıkarma yapacağı yönündeki iddialar çarpıtma. gerçek, olası bir kaos ortamında 1974’te Kıbrıs’a giren Türkiye’nin adadan kovulmasıdır. Zira böyle bir halde Türkiye’nin Kıbrıs’ı savunacak gücü olmayacaktır. İngiltere, Kıbrıs sorununda garantör devlettir ve kaybolan devlet Otoritesinin yarattığı imkanla işgali kendine hak görecektir.

33* Ortaçağda savaşlardan hemen önce iki savaşçı ortaya çıkar ve düello yapılırdı. Böylece büyük kayıplar vermeden sorun çözülürdü. 15 Temmuz savaş öncesi düelloydu, düello kaybedildi ve artık meseleyi kansız çözme ihtimali kalmadı. Abd başkan yardımcısı Joe Biden Türkiye ziyareti esnasında “Amerika birleşik devletleri Türkiye halkının yanındadır.” dedi. Basın “Türkiye’nin yanındadır” diye haber yaptı. Oysa ki cümle açık. Abd hükümetin yanında olmadığını beyan etmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir